Ako prežiť sviatky bez rodinných sporov

Nie v každej rodine sa ľudia tešia na Vianoce. Tam, kde nie sú vyjasnené vzťahy, sa s blížiacimi sviatkami stupňuje napätie.
Keď sa Mária vydávala za Romana, vedela, že má napätý vzťah s bývalou ženou. Verila však, že časom sa ostré hrany obrúsia a postupne sa situácia vyrieši. Stal sa však pravý opak. Roman mal so svojou expartnerkou malého syna, ktorého si pravidelne brával cez víkendy. S tým bol zrazu, odkedy sa oženil s Máriou, koniec. Jeho bývalá žena tvrdila, že pre dieťa by mohli byť stretnutia s macochou traumatické, nesúhlasila s tým, aby chodilo do Romanovej novej domácnosti. Viackrát sa preto pohádali, názor však nezmenila. Roman mohol chodiť so synom na ihrisko, do kina, na výlety, ale domov si ho brávať nesmel, inak by riskoval hysterický výstup od bývalej.

Vianočné trampoty
Spor sa vyhrotil na Vianoce, keď bolo treba riešiť, kto bude s kým sedieť za štedrovečerným stolom. Napokon sa všetci zhodli na tom, že najdôležitejšie je, aby mal Romanov syn pri sebe oboch rodičov, a tak Mária ostala doma sama. „Bola som v piatom mesiaci tehotenstva a na Štedrý večer som sa pozerala na rozprávky v televízii,“ spomína. „Hormóny mnou lomcovali, slzy mi tiekli po tvári. Takto som si svoje prvé Vianoce po svadbe nepredstavovala.“ O rok bolo všetko ešte horšie. Mária nechcela tráviť Štedrý večer sama s bábätkom, Romanova bývalá žena však tvrdila, že keď bude jej syn počas tejto citlivej chvíle bez otca, bude to pre neho tragédia. „Nemohla som si pomôcť, mala som pocit, že nám to robí naschvál,“ tvrdí Mária.

Riešenie?
Roman túto dilemu napokon vyriešil tak, že absolvoval najprv jednu štedrú večeru s bývalou a hneď potom ďalšiu so súčasnou manželkou. Prvá bola naňho nahnevaná, že sa nezdržal dosť dlho a druhá sa zase urazila, lebo prišiel podľa nej neskoro a navyše takmer nič nezjedol, keďže už nebol hladný. S blížiacim sa termínom ďalších Vianoc sa problém zase vyostruje. Mária už odmieta deliť sa na Štedrý večer o manžela. „Chcem, aby sme mali Vianoce ako normálna rodina,“ vraví. Romanova bývalá zase vraví, že jej syn aj tak trpí tým, že nemá doma otca, preto by ho mal mať pri sebe aspoň na Vianoce.

Deti ako zbraň
„Najhoršie je, ak dospelí začnú v neusporiadaných rodinných vzťahoch využívať deti ako zbraň,“ tvrdí etikoterapeutka Beáta Hlohovská. Presne to sa totiž podľa nej v trojuholníku Márie, Romana a jeho bývalej ženy deje. Obidve ženy argumentujú v boji o Štedrú večeru šťastím svojich detí. Nejde im však v skutočnosti o niečo celkom iné?
Vianoce sú nepochybne nielen sviatkami pokoja a mieru, ale aj depresií a vyhrotených vzťahových problémov. Najmä tam, kde vzťahy nie sú vyčistené. „Treba si uvedomiť, že každý boj je v takejto situácii vopred prehraný,“ upozorňuje Beáta Hlohovská.
„Realita je taká, že buď budú mať pekné Vianoce všetci, alebo nikto.“ Samotný Štedrý večer nemáva s príčinou takýchto sporov nič spoločné. Podľa Hlohovskej si treba uvedomiť, že na Vianoce síce ľudia reagujú citlivejšie ako zvyčajne, ale podstata ich problémov je niekde inde. Väčšinou v tom, že im ide viac o vlastné dobro než o dobro rodiny ako celku. V prípade Romana, jeho bývalej a súčasnej ženy ide o to, že kým sa zúčastnené strany nenaučia žiť spolu v mieri, budú stále narážať na spor záujmov. „Ak im ide naozaj o záujmy ich detí, mali by si v prvom rade uvedomiť, že sú to súrodenci, aj keď nevlastní a že je dôležité, aby si našli k sebe cestu,“ upozorňuje etikoterapeutka.

Čo je a čo nie je rodina
Keď sa rozhodneme žiť s niekým, kto má deti z predchádzajúceho manželstva, treba vždy rátať s tým, že rodinné vzťahy budú vyzerať inak ako v klasických rodinách. „Jednoducho treba prijať spolu s partnerom aj jeho bývalú ženu a deti, inak to nebude fungovať,“ tvrdí Beáta Hlohovská.
Keď sú ľudia v takýchto netradičných rodinných zväzkoch dostatočne zrelí, môžu podľa etikoterapeutky vytvoriť fungujúcu širokú rodinu, chce to však istú porciu nadhľadu, tolerancie a vzájomného súcitu, najmä s tými najmenšími, ktorí sú najviac zraniteľní. „Deti, ktoré vyrastajú v komplikovanom rodinnom prostredí, si so sebou nesú traumy niekedy až do dospelého veku, môže ich to poznačiť na celý život,“ varuje Hlohovská. Všetko sa odvíja od toho, do akej miery sú emocionálne zrelí ich rodičia. Ak si budú navzájom stále niečo jeden druhému dokazovať, navzájom sa obviňovať a bojovať, deti budú napätie, ktoré pritom vznikne, do seba nasávať ako špongia a celkom iste ich to negatívne poznačí. „Oveľa rozumnejšie je potlačiť svoje ego a v záujme vytvorenia dobrých vzťahov byť otvorení vzájomným dohodám,“ radí Beáta Hlohovská. „Rodinu tvorí vždy skupina ľudí, ktorí sú ochotní navzájom sa podporovať. Ak sa stavajú jeden proti druhému, tak nie sú schopní vytvoriť dobré zázemie na výchovu detí. Aj keď žijú pod jednou strechou.
Naopak, aj keď sa ich cesty rozídu, ale po ľudskej stránke zostanú voči sebe lojálni, môžu bez problémov vychovať zdravé životaschopné deti.“

Dohoda je vždy možná
Podľa Beáty Hlohovskej by mali Mária, Roman a jeho bývalá žena hľadať v prvom rade takú formu spolužitia, ktorá by nevytvárala napätie a umožnila ich deťom žiť v harmonickom prostredí.
Nezáleží pritom na tom, či budú všetci spolu sedieť za štedrovečerným stolom, alebo každý zvlášť. Ich deti by mali vyrastať s vedomím, že všetci dospelí v ich netradičnej rodine sú ľudia, ktorým na nich záleží a o ktorých sa môžu oprieť.
Mária s Romanom sú tomuto modelu naklonení, ale stále narážajú na odpor Romanovej bývalej ženy. Má takáto situácia vôbec nejaké riešenie?
Podľa Beáty Hlohovskej by si Roman s Máriou nemali pestovať nevraživosť voči žene, ktorá zostala sama s dieťaťom a zjavne s tým nie je vyrovnaná. „Mali by jej obaja dať, aj keď je to možno ťažké, najavo súcit a dopriať jej toľko času na vyrovnanie, koľko potrebuje. V každom prípade by mali voči nej aj napriek jej nezrelému postoju prejaviť súcit. Takáto situácia sa nikdy nedá uzdraviť nenávisťou, len láskou a porozumením. Niekedy to chce možno trochu viac trpezlivosti, ale treba si uvedomiť, že práve to nám dáva možnosť pracovať na sebe a byť lepšími ľuďmi,“ dodáva etikoterapeutka.

Manuál na riešenie vianočných sporov
-Neriešte dilemu, kto s kým bude sedieť za štedrovečerným stolom na poslednú chvíľu. Všetci rodinní príslušníci, ktorých sa to týka, by sa mali stretnúť aspoň mesiac pred Vianocami a pokúsiť sa vyriešiť situáciu.
-Nestavajte svoje záujmy nad záujmy druhej strany, uvedomte si, že človek reaguje na Vianoce citlivejšie ako zvyčajne a každý si zaslúži byť rovnako pozorne vypočutý.
-Deti sú vždy najzraniteľnejšími členmi rodiny. Venujte ich záujmom najväčšiu pozornosť.
-Nikdy pred deťmi neznevažujte povesť iného člena rodiny, ako je povedzme bývalý partner alebo jeho súčasná partnerka.
-Uvedomte si, že aj keď Štedrý večer spolu trávia ľudia, ktorým na sebe najviac záleží, nemal by sa nikdy stať objektom citového vydierania. Ak ho s nami nechce tráviť niekto koho milujeme, nemali by sme si jeho pozornosť vynucovať.
-Napokon je dobré uvedomiť si, že hoci Vianoce sú čistým zrkadlom rodinných vzťahov, trvajú len chvíľu. Dôležité je prejavovať si vzájomnú úctu a náklonnosť počas celého roka.