Partnera si vyberá žena!

Čoraz viac chlapov žije s oveľa staršími partnerkami: Odborníčka má na to svoj názor. Žiaden predpis na zmysluplné partnerstvo neexistuje – hovorí etikoterapeutka Beáta Hlohovská.
Hladinu československých šoubiznisových vôd už „nejaký piatok“ víri Hana Gregorová (63). Energická herečka vždy priťahovala mužov ako magnet a výberom partnera aj dnes dokáže niektorým ľuďom zdvihnúť krvný tlak. Zamladi sa do nej až po uši zamiloval o dvadsať rokov starší Radek Brzobohatý (+79) a teraz, keď má po šesťdesiatke, jej šarmu nedokázal odolať o tridsaťdva rokov mladší Ondřej Koptík (32).
Vzťah so starším mužom spoločnosť ako tak dokáže tolerovať. Aj keď, i v tomto prípade si herečka vypočula obvinenia, že s Brzobohatým si začala kvôli kariére. Teraz, keď sa zasnúbila s tridsiatnikom, opäť si mnohí ťukajú na čelo a nedokážu si vysvetliť, čo na nej ten mladík vidí.
Model vzťahu staršia žena a mladší muž totiž rúca naše zabehnuté stereotypy, ktoré si prenášame ešte od svojich praprapredkov a chránime si ich ako oko v hlave. „Žiaden predpis na zmysluplné partnerstvo“ neexistuje. Poznám veľmi veľa žien, ktoré nie sú na očiach a majú takýto vzťah. Dokonca spolu žijú už dlhé roky a musím povedať, že takéto partnerstvá sú veľmi vyrovnané. Keď sa pozrieme na páry, kde je muž mladší a žena staršia, čím sú spolu dlhšie, rozdiel zaniká,“ vysvetľuje etikoterapeutka Beáta Hlohovská, s tým, že vzťah musí dávať zmysel v prvom rade ľuďom, ktorí ho žijú, nie ich okoliu.
Aj im to funguje. Slová etikoterapeutky potvrdzujú aj známe dvojice, ktoré sú spolu už roky. Zdena Studenková s Braňom Kostkom tvoria pár viac ako dvadsať rokov! Herečka je od dirigenta staršia o sedemnásť rokov a keď spolu začínali, mnohí si mysleli, že ide o krátkodobý románik a Zdenkin úlet. Dnes je nad slnko jasné, že je za tým oveľa, oveľa viac.
Henrieta Mičkovicová (49) a Alexander Bárta (40) tiež vyzerajú ako rovesníci aj napriek tomu, že Henrieta je o deväť rokov staršia. Funguje im to už dvanásť rokov a spolu majú aj dcéru Esther. Alexander už dávnejšie priznal, že viac menej od začiatku vedel, že Henrieta bude matkou jeho detí.
Do manželstva s výrazne mladším mužom sa odhodlala vstúpiť aj Zora Czoborová (49). Peter Illiaš (35) je jej manželom dva roky, no poznali sa už dávno predtým. Zora je zrelá žena a uvedomuje si, že túžba po otcovstve môže Petra prevalcovať. Ak sa tak stane, je ochotná nechať svojho milovaného muža, aby mohol nasledovať nové šťastie po boku inej ženy. Tomu sa povie ozajstná láska.
Aj Martin Chodúr (26) s priateľkou Ivonou (41) sa nedali znechutiť rečami a dnes sa spolu tešia z polročného syna Martina. Sú spolu už päť rokov a pre speváka zatiaľ neexistuje žiadna iná žena, s ktorou by chcel zdieľať svoj život.
Čo ich priťahuje? Beáta Hlohovská tvrdí, že do partnerského vzťahu vstupuje ako prvá ženská energia. Znamená to, že ženské podvedomie rozhoduje o výbere partnera. „Keď žena, na základe svojich životných skúseností sa stane vnímavou, zodpovednou za svoje prežívanie, má prirodzenú radosť zo seba a svojho života ,vyžaruje silnú magickú ženskú energiu, na ktorú muži reagujú, aj keď je žena staršia. Títo muži už vedia kto sú, nepotrebujú si nič dokazovať a nepodliehajú vonkajším nálepkám alebo pozlátkam. Chcú žiť autentický, pravdivý život. Mužovi, ktorého zaujme staršia žena, nejde o to, aby sa ukázal niekde s modelkou a ohuroval svoje okolie. Je vnímavý a spokojný sám so sebou, nepotrebuje odobrenie od ostatných. Potrebuje plnohodnotne žiť so ženou, ktorá mu je rovnocennou partnerkou. Nie je podstatné, ako bude jej telo vyzerať o desať rokov. Lebo to ani nevie a nezaujíma ho to. Nie je v kŕči z toho, čo povie rodina a okolie. A buď si je vedomý toho, že otázku vlastnej rodiny má žena už uzavretú, alebo naopak, ešte stále je žena vo veku, kedy si môžu spolu založiť rodinu,“ vysvetľuje odborníčka.
A čo sa skrýva v ženskej energii, ktorá muža poblázni? „Nesebecky milujú svoj život a seba a všetko čo robia, robia preto, že chcú, nie preto, že sa to od nich očakáva.“ Takže ak chcete, robte večeru, ale s láskou a nech to teší v prvom rade vás. Ak na to nemáte chuť a rozčuľuje vás to, prenesie sa to aj do vzťahu. Vtedy sa na večeru vykašlite a robte to, z čoho bude vaša energia pozitívna a verte mi, že ten váš prežije aj s „mastným chlebom s cibuľou,“ dodáva s úsmevom etikoterapeutka.
Bez predsudkov vám bude lepšie… Tí, čo búrajú zaužívané stereotypy, a nie je to iba otázka vzťahov s výrazným vekovým rozdielom, na seba upriamujú pozornosť a stávajú sa terčom hodnotenia. Odborníčka však upozorňuje, že pre vlastný pokoj duše by sme sa týchto zlozvykov mali zbaviť. „Mohli by sme sa naučiť prijímať ľudí okolo nás tak ako žijú, bez súdenia, hodnotenia a posúdenia. Pretože keď naskočíme na náš vzorec hodnotenia, že by veci mali fungovať podľa nejakých ‚pravidiel‘ a neprijmeme realitu takú, aká je, čo urobí dokonalý vesmír? Naučí nás to pochopiť, ale na vlastnej koži. Pozorujme ľudí bez vinenia, kategorizovania, odsudzovania… Bude nám všetkým ľahšie. Nevieme, čo kto prežíva a dokonca nevieme dosť ani o vlastnom živote,“ uzatvára Beáta Hlohovská.

Pre © 2018 SPOLOČNOSŤ 7 PLUS, a. s., Martina Korbašová (11.09.2016).