Máte už svoju nástenku snov?
Podľa motivačnej literatúry stačí len pozitívne naladenie a ľudské túžby sa plnia samy od seba.
Podľa motivačnej literatúry stačí len pozitívne naladenie a ľudské túžby sa plnia samy od seba.
Na začiatku bol film s magickým názvom Tajomstvo, v ktorom Američanka Rhonda Byrne zúročila know-how viacerých motivačných koučov a expertov na pozitívne myslenie. Po ňom nasledovala jeho knižná verzia, ktorá sa vyšplhala na prvé priečky bestsellerov na celom svete. Jej hlavná myšlienka by sa dala zhrnúť asi takto: Ak budete dostatočne pozitívni, potom sa vám splní všetko, po čom túžite. Stačí len svojim snom veriť a denne si pripomínať, aké by to bolo úžasné, keby už boli splnené. Stačí si takýto stav predstaviť. Nezáleží na tom, či túžite po dokonalej postave, hromade peňazí, alebo vášnivej láske. Všetko máte v univerze plnom hojnosti na dosah. Treba len vysloviť želanie ako rozprávkový hrdina Aladin a vesmír sa zachová ako džin zo zázračnej lampy. Povie: Tvoje prianie je mi rozkazom a vyplní všetko presne tak, ako si to objednáte. Tento jednoduchý návod odštartoval hromadnú snahu o zhmotňovanie snov na všetkých kontinentoch. Ľudia si začali robiť nástenky želaní, na ktoré pripínali obrázky vysnívaných domčekov, áut, dokonalých tiel a iných túžobných objektov. A niektorým sa skutočne aj zadarilo.
Byt z nástenky
Andrej je mladý kaderník, ktorý si podľa vzoru Tajomstva urobil doma nástenku. Zavesil na ňu obrázok pekného dizajnového bytu, sexi ženy a luxusného kaderníckeho salónu. Takýmto spôsobom si chcel do života pritiahnuť nové bývanie, partnerský vzťah a lukratívny džob. Netrvalo ani pol roka a všetky priania sa mu splnili. Zoznámil sa s príťažlivou ženou, kamarát, ktorý sa odsťahoval do zahraničia, mu dal k dispozícii svoj luxusný byt a okrem toho dostal ponuku česať celebrity v televíznej šou, na ktorej zarobil slušný balík peňazí. Žeby Tajomstvo skutočne fungovalo? „Netuším, vlastne som od nástenky ani veľa neočakával,“ tvrdí Andrej. „Ráno som sa pozrel na obrázky, ktoré som na ňu zavesil, to bolo všetko. Počas dňa som vôbec na ne nemyslel. Som prekvapený, že to funguje.“ Je možné, že sa jeho túžby zhmotnili práve preto, že sa na nich príliš nelipol? Mnohým ľuďom, ktorí sa snažili oveľa viac, sa ich sny nevyplnili. „Poznám ženy, ktoré veľmi túžili po partnerovi, urobili všetko tak, ako sa píše v Tajomstve, a predsa neuspeli,“ tvrdí etikoterapeutka Beata Hlohovská. Niektoré zašli v snahe stotožniť sa so svojou túžbou tak ďaleko, že začali spávať v manželskej posteli, hoci bývali samy, do kúpeľne si poukladali pánske holiace potreby a do chladničky dali fľašu piva. Zbytočne. Čo robili zle?
Nie je túžba ako túžba
Podľa Beaty Hlohovskej je za každou nesplnenou túžbou blok v podvedomí. „Napríklad túžime po partnerstve, ale v podvedomí nás brzdí strach z mužov, ktorý sa v nás zakorenil v detstve, lebo sme mali despotického otca,“ vysvetľuje etikoterapeutka a dodáva, že takýto typ strachu je niekedy ťažké odhaliť. Môže súvisieť s dávno zabudnutými spomienkami. Nepríjemný pocit, ktorý sa s nimi spája, sme dávno pochovali kamsi hlboko. Myslíme si, že nás už nemôže ovládať, ale opak je pravda. To bol aj prípad tridsiatničky Vlasty. Navonok mala všetko, výborne vyzerala, dobre zarábala, a predsa si nevedela nájsť partnera. Svoj problém sa rozhodla riešiť psychoterapiou, až keď sa na jednom večierku zoznámila so šarmantným slobodným mužom, ktorý bol stelesnením jej predstáv o ideálnom mužovi. Prejavil o ňu záujem, no ona z nepochopiteľných dôvodov cúvla. Na terapeutických sedeniach vyšlo najavo, že v puberte ju sexuálne obťažoval starší brat. Mala pocit, že tento zážitok už nemá moc nad jej životom, ale mýlila sa. V hĺbke duše bratovi stále neodpustila.
Kedy budeme šťastní?
Keď zarobíme milión alebo zhodíme prebytočných desať kíl? Očakávania tohto typu nám môžu priniesť namiesto vysnívaného šťastia frustráciu. A vôbec nejde o to, či sa nám naše sny podarí, alebo nepodarí zhmotniť. „Keď si osvojíme životný postoj, podľa ktorého bude naše šťastie podmienené nejakou nenaplnenou túžbou, hrozí, že nebudeme šťastní nikdy, lebo prestaneme vnímať to dobré, čo môžeme oceniť v prítomnosti,“ myslí si Beata Hlohovská. Deštruktívne môžu byť aj túžby manipulatívneho charakteru, ak napríklad chceme, aby sa podľa nášho želania zmenilo správanie konkrétnej osoby. „Takýto zámer sa nám nepodarí zhmotniť bez toho, aby po zmene netúžila aj druhá strana,“ tvrdí Beata Hlohovská. Nedávno riešila prípad päťdesiatročnej Irmy, bývalej baletky. Pri jej náročnom povolaní sa jej podarilo vychovať len jedno dieťa, syna, pre ktorého sa trápi. Má totiž sklony k alkoholizmu a nedokáže si vytvoriť citový vzťah so ženou. Irma sa denne modlí za jeho pozitívny prerod. Bez akéhokoľvek úspechu. Mladík si totiž nemyslí, že by mal na svojom živote čokoľvek meniť a matkine túžby sú mu ľahostajné. Motivačné pomôcky v duchu Tajomstva etikoterapeutka odporúča používať len vo výnimočných prípadoch, napríklad ak prežívame náročné obdobie, z ktorého sa potrebujeme vymaniť. Dobrú službu nám môžu urobiť, keď nemáme dostatok energie na uskutočnenie pozitívnych zmien a využijeme ich ako podporu nejakej konštruktívnej činnosti. Pasívne čakanie na zázrak môže naopak viesť k uviaznutiu v nereálnych snoch, ktoré nemajú nič spoločné so skutočným životom. Práve ten by však mal byť pre nás hlavným zdrojom radosti. „Ak sa niekto nevie tešiť zo života dnes, nebude sa tešiť ani zajtra a žiadne zhmotňovanie snov mu v tom nepomôže,“ dodáva Beata Hlohovská.
Ako som si zhmotnila sen
Výtvarníčka Miroslava Longfield.
Od momentu, ako som uvidela webstránku amerického Vermont Studio Centra, ktoré ponúka stáže pre umelcov z celého sveta, spisovateľov aj výtvarníkov, tak som nemyslela na nič iné, len na to, ako sa tam dostať. Samozrejme, že mi v hlave vírili pochybnosti, veď medzinárodná konkurencia na získanie takejto stáže je obrovská, ale aj tak som mala v hlave predstavu, že sa mi to podarí. Doslova som sa na tom mieste videla. Potom som sa rozprávala s jedným známym, ktorý mi hovoril o Tajomstve. Rozhodla som sa túto knihu kúpiť, neskôr som si pozrela aj film. Odporúčajú tam napríklad vyrobiť si nástenku snov. Keďže som výtvarníčka a vizualizácia mi nerobí problém, tak to bola príjemná výzva. Pripla som si na stenu fotografie z Vermont Studio Centra, neskôr k nim pribudli obrázky New Yorku a ďalších miest a vecí, ktoré som si želala začleniť do života. Starú letenku Frankfurtu do Viedne som prepísala podľa rád z knihy tak, aby na nej bol New York. Odvtedy uplynuli tri roky. Medzitým som sa dostala na vysnívanú stáž, z Európy vtedy vybrali len dvoch výtvarníkov, jedným z nich som bola ja. V súčasnosti žijem a tvorím v Spojených štátoch.