Letné lásky

Leto sa pomaly končí a s ním aj letné lásky. Prečo je to tak, že vzťahy z dovoleniek dlho nevydržia?
To je veľmi individuálne a nepovedala by som všeobecne, že vzťah závisí od ročného obdobia. Ide skôr o to, ako je človek nastavený počas dovolenky sám voči sebe. Ale áno, poznám ženy, ktoré sú celý rok nastavené na to svoje profesionálne úspešné Ja a v lete, keď s tým počas dvoch týždňov seknú, potrebujú sa uvoľniť formou, že si dožičia pozornosť mužov. Ony síce tvrdia, že je to len taký „výbeh“, ale vždy sa za tým skrýva ilúzia a rozprávka, že ten vzťah bude pretrvávať.

A prečo by nemohol?Môže samozrejme, ale nie vtedy ak do toho ideme s očakávaním, že na ulovenie niekoho mám iba pár dní. Nedávno u mňa bola jedna dáma a veľmi bola sklamaná z toho, že zatiaľ čo jej kamarátka na mužov šťastie má, ju chcú všetci iba na jednu noc. Bola veľmi prekvapená, dokonca cítila hnev, no neuvedomila si, že to spôsobuje ona sama. Ako žena má totiž úplne potlačené seba vnímanie. Má ho nastavené iba na hodnotenie smerom zvonka. Ak ju niekto odobrí, napríklad nejaký muž tak sa ako žena cíti dobre. No ak niekto prejaví nezáujem, jej seba hodnotenie je nulové. Je závislá od vonkajšieho prejavu a to je zlé.

Každá žena sa chce páčiť a asi jej padne dobre ak ju muž pochváli…
To je niečo iné. Ak ste si istá sama sebou, padne vám to síce dobre, no nie ste na tom závislá. Dôležité je, dobre sa cítiť sama vo svojom tele, bez toho aby vám to nejaký muž povedal. A potom si ho naozaj pritiahnete. Oni totiž načítavajú ženskú energiu a o čo viac je žena v sebe ukotvená, je spokojná a šťastná, to je tá chémia čo ich priťahuje.

To znamená, že žena ktorá nemá muža nie je vlastne spokojná sama so sebou?
Veľa žien nemá muža preto, že nechce, veď predsa naše šťastie v živote nezávisí od toho či máme vzťah alebo nie. Vzťah nás šťastnými neurobí.

Ale ľudia riešia u psychológov väčšinou vzťahy.
Iba navonok. No vždy je to o tom, vyriešiť hlavne seba samého. To, že som vo vzťahu, ale nie som šťastná neznamená, že je na vine ten partner. On je iba naše zrkadlo.

Čo vlastne znamená to zrkadlenie v reálnom živote. Žena sa stará o rodinu, varí, perie, je mužovi verná a on si nájde inú. Keby mu nastavovala zrkadlo mal by robiť to isté nie?
A aká je milujúca sama k sebe? Najprv je muž, potom deti potom práca a kde je ona? Pretože ona nie je v plnosti lásky sama k sebe. A ani on nie je k nej tým pádom. To, že varí, perie stará sa? No a čo? Pokiaľ to nerobí ona sama spokojná s tým, že to robí s láskou a plná lásky to sú len nejaké naučené vonkajšie prejavy. A muž nám len odráža náš vzťah k samej sebe.

To znamená, že keď muž udrie ženu, tak je vlastne ona na vine?
Áno. K žene, ktorá je spokojná sama so sebou a šťastná sama so sebou pristúpi muž, ktorý jej tú hodnotu a cenu prejaví zvonku. Čiže muž, ktorý ženu udrie jej iba prejavuje, ukazuje to akú má ona sama k sebe cenu, hodnotu, úctu. Ak nemám sama k sebe dôveru, neverím, že to všetko okolo seba tvorím ja, iba som stále nejakou obeťou života, tak ten život mi to ukazuje a muž mi iba zrkadlí to, ako tou obeťou som. Iba mi ju potvrdí. Aj na základe agresivity.

Mnoho mužov ale chce starostlivú manželku…
Starostlivá neznamená, že všetkým slúžim, ale radosť z toho, že to môžem urobiť. Ak nemám chuť variť večeru, tak ju neurobím. Urobím ju vtedy keď mám chuť pripraviť ju z radosťou a s láskou. A keď nie, tak s radosťou a láskou objednám pizzu a nemám za to pocit viny. Ak ho mám, tak už som iba vo vzorci očakávania sklamania, vytváram si bolesť a to zrkadlo mi to vráti. Ani sa mi nikto nepoďakuje, ja tu robím jak chudera a oni to berú ako samozrejmosť…

Minule mi známa hovorila, že jej partner sa jej dva dni zo služobky neozval a keď sa ho opýtala prečo, jeho odpoveď bola, že ho to ani nenapadlo…Aj na to asi máte iné vysvetlenie ako tá žena:-)
Predpokladám, že bola nahnevaná, ale mala by byť šťastná. Ten chlap ju poctil tým, že ju má tak jasnú a ukotvenú vo svojom živote, že sa nemusí hlásiť ako taký školáčik a utvrdzovať ako je v jeho mysli. Skutočná láska, láskavé srdce nie je majetnícke, vlastnícke, ale prajúce. Ego je majetnícke. Chce sa potvrdzovať, kontrolovať, porovnávať, súdiť a trestať. Ale koho vždy potrestáme? Iba seba. To ak niekoho trestáme je emočný jed pre našu pečeň a naše obličky. To znamená ak vám muž povie, že sa vám dva dni neozval, pretože ho to ani nenapadlo tak to je neuveriteľná pocta a z jeho strany, dôkaz, že máte naplnený vzťah.

A zo strany jej keď je nahnevaná?
Závislosť. A závislosť nesúvisí s láskou, ale s egom. Keď sa budete držať závislosti, to je začiatok konca vzťahu. V harmonickom vzťahu nemusia mať dvaja ľudia rovnaký názor ale ani neútočia jeden na druhého.

Často sa stáva, že zo vzťahu akoby vyprchala láska, zostáva prázdno. Prečo sa to deje?
Lebo sme v disharmónii a ten druhý nám to odráža. Ak lásku vnímame ako stav, že sa vydám, mám dve deti a splnila som úlohu, ten partner mi to odráža a vzťah končí. Ale ak som v harmónii, vnímam lásku ako nikdy nekončiaci proces, tak to cítim aj od toho druhého. Nepotrebujem aby ma niekto držal za ruku, hovoril mi že ma miluje a nepotrebujem ani vášnivý sex.

Vášeň je teda vo vzťahu niečo povrchné?
Je to ego. Dostali sme ho do daru na to, aby sme sa mali cez čo vyjadriť. Malo by byť ale naším sluhom, nie pánom. Ak totiž začne riadiť nás, tak sa dostávame do stavov, ktoré nás prevalcujú a potom ľutujeme, ospravedlňujeme sa, cítime sa zle.

Existuje niečo ako chémia? Často ľudia zostávajú aj s partnerom, ktorý sa k ním nespráva úplne vhodne…
Áno, vo fyzike priťahuje jedna vibrácia druhú. A existuje to aj v živote. Je to o energii. Môže byť žena, ktorá dobre varí, stará sa a muž si vyberie inú. Logicky by si mal vybrať tú starostlivú a ale to by iba prekryl vzorcami. Po čase by bol ale sklamaný. Žena by mu síce všetko urobila, ale po čase ho už nebaví. Do vzťahu – žena a muž vstupuje prvá energia ženy. Čiže ak to môžem nazvať tak jednoducho a dám to do fyziky, žena si vyberá muža.

Ešte jedna otázka? Dá sa na vzťahu pracovať, polievať ho ako kvetinku aby kvitol?
Nie. Ako môžete polievať zrkadlo? Pracujte na sebe nie na vzťahu a potom bude fungovať.